Categories: Aktuality

by Jozef Marko

Share

Categories: Aktuality

by Jozef Marko

Zdieľať

Od štvrtka 24. do nedele 27. augusta 2023 sa v Liptovskom Jáne uskutočnil 25. ročník stretnutia Klubu žien lesníčiek pri Slovenskej lesníckej komore. Zúčastnilo sa ho 61 účastníkov z radov zamestnancov štátneho podniku LESY SR, ale aj viacerých neštátnych lesníckych subjektov. Nechýbali lesníčky dôchodkyne, niektoré z nich sprevádzali aj manželia. Práve tieto tradičné účastníčky patria už k stáliciam stretnutí Klubu žien lesníčiek. Organizátori podujatia boli s účasťou spokojní, pretože bola primeraná logistike celej akcie s bohatým programom, dopravou medzi jednotlivými zastávkami, ubytovaním a stravou účastníkov.

Po privítaní v Hoteli SOREA Máj v Liptovskom Jáne sa prvého spoločného večera 25. stretnutia Klubu žien lesníčiek pri Slovenskej lesníckej komore zúčastnili generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Ing. Ján Marhefka, riaditeľ organizačnej zložky OZ Tatry Ing. Ján Vrbenský a riaditeľ OZ Semenoles Ing. Peter Petráček. Generálny riaditeľ prezentoval aktuálnu situáciu v štátnom podniku LESY SR, riaditelia dvoch organizačných zložiek všeobecne predstavili závody.

„Každý rok toto stretnutie organizujú ženy v rámci regionálnej oblastnej komory, tohto roku sa uskutočnilo pod gesciou Oblastnej lesníckej komory Žilina, stretnutia sa zúčastnil aj jej predseda Ing. Michal Kraus.

Prvýkrát za štvrťstoročie konania stretnutí Klubu žien lesníčiek pri Slovenskej lesníckej komore sa uskutočnilo v regióne Liptova, ktorý ponúka mnoho možností, týkajúcich sa prírodných a kultúrnych zaujímavostí, ale aj diskusií na odborné lesnícke témy. Netradičné je aj to, že v Liptovskom Hrádku sú dve organizačné zložky štátneho podniku LESY SR.

Prvý deň exkurzie bol zameraný na ukážky hospodárenia v kalamitnej oblasti, obhospodarovanej Lesnou správou Čierny Váh, ktorá má zároveň aj bohatú historickú tradíciu. Riaditeľ OZ Tatry Ing. Ján Vrbenský priamo v teréne prezentoval stav porastov a spracovávanie kalamity.

Účastníci si so záujmom pozreli kostolík, múzeum železničky a potom navštívili hornú prečerpávaciu nádrž Čierny Váh, s výhľadom na horný Liptov. Poobede, na rozhľadni na Krajčovom Vrchu nad Nižnou Bocou, zástupcovia miestneho pozemkového spoločenstva  prezentovali výsledky hospodárenia ich urbáru.

Druhý deň bo venovaný OZ Semenoles, exkurzii na stredisku Lúštiareň a na Škôlkárskom stredisku Jochy. Veľa účastníkov tu bolo naposledy v rámci hlavných cvičení na vysokej škole. Odvtedy sa prakticky nestretli s takouto priamou výrobou, veľa sa pýtali, mnohé ich zaujímalo a zaujalo, pretože OZ Semenoles sa snaží stále rozvíjať a implementovať nové škôlkárske a semenárske trendy, v rámci svojich potrieb a možností,“ povedala Ing. Katarína Chválová, poverená vedením ekonomicko-obchodného úseku OZ Semenoles a organizačná garantka podujatia.

Súčasťou jeho programu bolo aj prijatie účastníkov primátorom mesta Liptovský Hrádok Mgr. Branislavom Trégerom. Na Lubyho lúke pri hrade spoločne vysadili strom – jarabinu mukyňovú. Prehliadkou hradu v Liptovskom Hrádku ukončili druhý deň a zároveň aj oficiálny program.

Kto ostal do nedele, mal možnosť spoznať zaujímavosti Liptovského Jána. Odmenou najvytrvalejším bola návšteva Stanišovskej jaskyňe, parku Mini Slovensko a Mincovníčkova.

Predsedníčka Klubu žien lesníčiek pri Slovenskej lesníckej komore a prvá podpredsedníčka Slovenskej lesnckej komory Ing. Mária Biesová viedla ešte na konci prvého dňa krátku schôdzu, záverom ktorej je, že budúci ročník by sa mal uskutočniť na východnom Slovensku v regióne Šariša.

Ohlasy na priebeh stretnutia boli podľa slov Ing. Kataríny Chválovej veľmi dobré, pretože Liptov je región, ktorý má čo ukázať. A dodala, že každé takéto stretnutie je dobré, pretože je o priateľských a kolegiálnych stretnutiach, je to príjemné aj pre ženy dôchodkyne, ktoré sú takto v „obraze“, lebo profesionálny záujem o dianie v lesníctve u nich stále pretrváva. A je to skvelé, že na stretnutí bolo až 16 detí, lebo nech už budú v živote čímkoľvek, zanechá to v nich určite dobré spomienky a aj názor na prácu lesníkov, doplnila hodnotenie stretnutia K. Chválová.

Súvisiace príspevky