Slovenská lesnícka komora vyzýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby vetovala zákon o ochrane prírody a krajiny:
Prijmite štátnické, zodpovedné a prezieravé rozhodnutie

Slovenská lesnícka komora vyzvala listom prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú, aby vetovala zákon o ochrane prírody a krajiny, ktorý schválili poslanci Národnej rady SR 14. decembra 2021 a prijala tak štátnické, zodpovedné a prezieravé rozhodnutie. Vyžaduje si ho význam legislatívnej zmeny, ktorá bude mať veľký, ďalekosiahly a negatívny dopad na zdravotný stav slovenských lesov a na kvalitu života obyvateľov vidieka v horských a podhorských regiónoch Slovenska.

Slovenská lesnícka komora apeluje v liste na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby uplatnila svoje právo najmä preto, že novela zákona o ochrane prírody a krajiny s reformou národných parkov nie je výsledkom vecnej, konštruktívnej a odbornej diskusie so všetkými záujmovými skupinami, ktorých sa bezprostredne týka, ale iba niekoľko mesiacov trvajúcej politickej diskusie medzi poslancami Národnej rady SR, členmi Vlády SR a zástupcami politických strán.

„Opakovane zdôrazňujeme, že nie sme proti reforme národných parkov. Naopak. Chceme ale dosiahnuť, aby reforma celej ochrany prírody v prvom rade podporila ľudí žijúcich na vidieku v chránených územiach. Títo ľudia majú najsilnejší vzťah k prírode a životnému prostrediu, pretože v ňom trvale žijú a pracujú. Sú v chránených územiach doma a častokrát v nich vlastnia pôdu a lesy. Preto chcú a majú plné právo byť plnohodnotnou súčasťou procesu ochrany prírody na týchto územiach.

Trváme teda na tom, aby bol spôsob tvorby zákona o ochrane prírody a krajiny s revíziou chránených území a ich zonáciou založený na vecných, odborných a korektných diskusiách s vlastníkmi a obhospodarovateľmi lesov, odbornými lesnými hospodármi a lesníkmi, poľovníkmi, samosprávami, vedcami zo strany ochrany prírody a vedeckých lesníckych inštitúcii. Ich výsledkom musí byť vládny návrh zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý bude mať vzhľadom na svoj historický význam a spoločenský dosah v prvom rade zodpovedajúcu podporu odborníkov a zástupcov dotknutých záujmových skupín, a nie iba podporu politickú.

Pripomíname, že novela zákona o ochrane prírody a krajiny bola 14. decembra 2021 schválená pod tlakom udania do Bruselu a vyhrážaním sa pokutami pre Slovenskú republiku, osočovania oponentov s iným názorom, bez vďačnosti a uznania generáciám lesníkov, ktorí do obdobia 2000 – 2004 sami vytvárali lesnú krajinu, závideniahodnú v rámci Európskej únie s relatívne prírodným charakterom našich lesov a zastúpením všetkých živočíšnych druhov, chýbajúcich v iných krajinách Európy.

Ochrana prírody so zámerom presadiť sa na úkor lesníkov, vytvorila z lesníka nepriateľa lesa a spoločnosti. Už pri formovaní ochrany prírody na Slovensku som ja sám navrhol, aby každú lesnú správu posilnil profesionálny ochranár. Lesníci aj ochranári by boli spolupracovníkmi. Naša spoločnosť sa však vydala inou cestou. Vytváraním druhej koľaje, správ území na tej istej ploche a pôde a s podporou médií, ktoré mali konflikt a politikov, ktorí mali tému na prekrývanie podstatných vecí. Doplatil na to les, dopláca na to celá naša spoločnosť.

Vážená pani prezidentka,

ste autoritou v ochrane prírody, viete, ako tento stav riešiť, aby vidiek prosperoval v súlade so zákonmi prírody. Veríte ľuďom, ktorí tvrdia, že za 73 rokov fungovania Tatranského národného parku bol systém nastavený zle? Zastavte tento proces, pretože hoci sa zdá byť akokoľvek priaznivý, nebude fungovať.

Rozpory a nepriatelia tu zostanú, ibaže raz jeden, potom druhý bude chvíľu silnejší a bude chvíľu vyhrávať. Ako pri každej vojne, príroda a les budú trpieť. Urobte štátnické rozhodnutie, vládnym návrhom s vypracovaním všetkých štúdií a dopadov, pravdivo, nie alibisticky, ako tvrdia tvorcovia schváleného návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny, podľa ktorých táto legislatívna zmena nemá také nároky na štátny rozpočet ako obvykle. Pomôžte nastaviť zmysluplnú ochranu prírody, ktorú má väčšina lesníkov odjakživa v krvi,“ napísal v liste predseda Slovenskej lesníckej komory Ing. Milan Dolňan.

Slovenská lesnícka komora, predseda Milan Dolňan, tel.: 0905 253174. email: milanlesy@gmail.com