by Slsk
Share
by Slsk
Zdieľať

Duálne vzdelávanie je systém odborného vzdelávania, ktoré sa vyznačuje úzkym prepojením všeobecného a odborného teoretického vzdelávania v strednej odbornej škole s praktickou prípravou u konkrétneho zamestnávateľa. VLM SR š. p., o.z. Kežmarok od roku 2018 poskytuje praktickú výchovu pre žiakov odboru lesná výroba zo Spojenej školy v Starej Ľubovni, elokovaného pracoviska Lomnička.
Na školský rok 2022/2023 sa prihlásilo do prvého ročníka 20 žiakov a z druhého ročníka nastúpilo na začiatku školského roka 7 žiakov. Zvýšený počet prvákov deklaruje, že projekt je úspešný a záujem v marginalizovanej skupine obyvateľov sa zvyšuje vďaka benefitom, ktoré duálne vzdelávanie so sebou prináša.
VLM SR, š.p. na základe zvýšenému záujmu žiakov o dvojročný študijný odbor lesná výroba požiadalo SPPK, ako stavovskú organizáciu, o navýšenie počtu žiakov na odbornom výcviku u zamestnávateľa z pôvodných 20 žiakov na 35.
Preto sa 8.11.2022 uskutočnilo opakované overenie spôsobilosti poskytovať praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania pre zamestnávateľa Vojenské lesy a majetky SR š. p., o.z. Kežmarok. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora v zmysle zákona č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave sa podieľa na koordinácii odborného vzdelávania a prípravy pre trh práce v rezorte pôdohospodárstva. Nakoľko však ide o lesnícky odbor, spolupracujúcou organizáciou je Slovenská lesnícka komora, a teda jej traja členovia vykonali overovanie.
Zamestnávateľ, u ktorého sa overuje spôsobilosť, musí spĺňať kritériá podľa platného normatívu. Normatív materiálno-technického a priestorového zabezpečenia je vytvorený s cieľom zabezpečenia kvalitnej prípravy absolventov učebného odboru lesná výroba.
V praktickej výučbe čaká žiakov kolobeh prác v lesníckych činnostiach. Zimné obdobie žiaci praxujú v rámci dielne školy, kde spoločne s majstrami odborného výcviku konštruujú drevené posedy a krmelce pre zver, zhotovujú vtáčie búdky či úkryty pre netopiere. Začiatkom jari študenti začnú s prípravami na jarné zalesňovanie a prácami v lesnej škôlke.
Absolventi učebného odboru nachádzajú po ukončení školy uplatnenie v lesníckej prevádzke, pričom nadobudnuté praktické skúsenosti výrazne zlepšujú kvalitu vykonanej práce. Škola aktuálne pripravuje významnú investíciu na rozšírenie priestorov školy o priestory na praktické vyučovanie.
Ing. Michal Dudák, člen Predstavenstva SLsK
Slovenská lesnícka komora a Národné lesnícke centrum spopularizujú lesníctvoSlovenská lesnícka komora a Národné lesnícke centrum spúšťajú spoločný projekt pod názvom ZDRAVÝ LES. Vo vyše 120-tich krátkych videách, zoradených v dvanástich tematických playlistoch, odprezentujú témy ako pestovanie lesa, drevo, lesnícke školstvo, či škodlivé činitele. Jednotlivé tematicképlaylisty predstavia verejnosti v najbližších dňoch. Od 14. novembra 2022 o […]
Predseda Slovenskej lesníckej komory Ing. Igor Viszlai včera zastupoval komoru na akcii v rámci Týždňa celoživotného učenia – Regionálne okrúhle stoly k vzdelávaniu dospelých 2022. Diskusia zástupcov zainteresovaných strán vzdelávania dospelých v rámci Banskobystrického kraja sa konala v Revúcej a bola zameraná na hľadanie možností spolupráce na regionálnej úrovni. Podujatie zorganizovala Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých […]
Slovenská lesnícka komora spolupracuje s Národným lesníckym centrom na výskumnom projekte FESWEB – Priestorové analýzy poskytovania ekosystémových služieb v lesoch Slovenska. Hlavným cieľom projektu je navrhnúť hodnotiaci model poskytovania ekosystémových služieb v lesoch Slovenska. Analýza doterajších skúseností s uplatnením hodnotenia ekosystémových služieb v lesoch a testovaním modelov platieb za ekosystémové služby v lesoch v pilotných […]